Konfliktné minerály
Dňa 1. januára 2021 nadobudlo účinnosť nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2017/821, ktorým sa ustanovujú povinnosti náležitej starostlivosti v dodávateľskom reťazci dovozcov Únie dovážajúcich cín, tantal a volfrám, ich rudy a zlato s pôvodom v oblastiach zasiahnutých konfliktom a vo vysokorizikových oblastiach.
Nerastné suroviny, na ktoré sa toto nariadenie vzťahuje, pochádzajú najmä z oblastí, v ktorých je zložitá bezpečnostná situácia, a kde operujú ozbrojené skupiny, ktoré ovládajú ťažobné miesta a využívajú miestne obyvateľstvo, vrátane detí, k ťažbe surovín vo veľmi ťažkých podmienkach, pričom výnosy plynú do rúk týchto skupín a prispievajú tak k vypuknutiu alebo pokračovaniu násilných konfliktov. Vážnou situáciou v oblasti bezpečnosti a ľudských práv v týchto oblastiach sa medzinárodné spoločenstvo zaoberá stále intenzívnejšie, okrem iného v rámci Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD), o ktorej odporúčania sa opiera nová právna úprava EÚ.
Cieľom novej právnej úpravy je obmedziť možnosti ozbrojených skupín podieľať sa na obchodovaní s cínom, tantalom, wolfrámom, ich rudami a zlatom. Nariadenie má zabezpečiť transparentnosť dodávateľských postupov dovozcov EÚ a subjektov EÚ zaoberajúcich sa tavením a rafináciou, ktoré získávajú nerastné suroviny z dotknutých oblastí. Účelom nie je prestať odoberať suroviny alebo kovy od doterajších dodávateľov, ale vyvíjať tlak smerom k miestam ťažby, aby došlo k žiadúcim zmenám.
Slovenským dovozcom, na ktorých sa nariadenie vzťahuje, tak vznikli niektoré nové povinnosti v oblasti náležitej starostlivosti (spoločenská zodpovednosť podnikov), ktoré spriehľadnia ich dodávateľský raťazec a umožnia jeho kontrolu.
Subjekty EÚ, na ktoré sa nariadenie vzťahuje:
- dovozcovia cínu, tantalu, wolfrámu, ich rúd a zlata (tzv. „konfliktné minerály“), ktorí deklarujú ich dovoz z krajín mimo EÚ (nariadenie sa nevzťahuje na subjekty nakupujúce konfliktné minerály výhradne od subjektov EÚ, ktoré už tieto minerály uviedli na jednotný trh EÚ);
- dovážajú konfliktné minerály v ročných množstvách prevyšujúcich minimálnu hranicu uvedenú v prílohe I nariadenia (EÚ) 2017/821;
Minerály na ktoré sa nariadenie vzťahuje:
- definované v prílohe I nariadenia (EÚ) 2017/821;
Nariadenie sa nevzťahuje na dovozy recyklovaných kovov; ak dovozca dospeje k odôvodnenému záveru, že kovy sú získané iba z recyklovaných zdrojov alebo kovového šrotu, musí svoj záver uverejniť a primeraným spôsobom opísať opatrenia náležitej starostlivosti v dodávateľskom reťazci, na základe ktorých k tomuto záveru dospel.
Povinnosti dovozcov:
Dovozcovia, na ktorých sa nariadenie vzťahuje, musia prispôsobiť svoju vnútropodnikovú štruktúru riadenia tak, aby mohli získavať a vyhodnocovať informácie relevantné z hľadiska uvedených rizík, a zakomponovať tento prístup založený na „náležitej starostlivosti“ do svojich zmluvných vzťahov s dodávateľmi. Dovozcovia sa musia zaujímať o pôvod surovín, ktoré nakupujú, a budú vyhodnocovať riziko, či tieto suroviny nepochádzajú z „nezodpovedných“ zdrojov. Ich systém bude podliehať pravidelným auditom uskutočňovaným nezávislým audítorom s výnimkou prípadov, ak nakupujú z už preverených zdrojov. Ďalej majú povinnosť každoročne uverejňovať informácie o svojich postupoch náležitej starostlivosti. Relevantné informácie spojené s náležitou starostlivosťou by mali poskytovať tiež svojim odberateľom.
Orientačná schéma povinností dovozcov v rámci náležitej starostlivosti je uvedená v priloženom súbore.
Relevantné predpisy:
- Nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2017/821.
- Zákon č. 332/2020 Z.z. o dohľade nad uplatňovaním náležitej starostlivosti v dodávateľskom reťazci dovozcov dovážajúcich cín, tantal a volfrám, ich rudy a zlato s pôvodom v oblastiach zasiahnutých konfliktom a vo vysokorizikových oblastiach.
Zákon ustanovuje okrem iného opatrenia na nápravu pri nedodržaní povinností daných nariadením (EÚ) 2017/821.
- Pokyny OECD pre náležitú starostlivosť v zodpovedných dodávateľkých reťazcoch nerastných surovín z oblastí postihnutých konfliktmi a vysokorizikových oblastí. ktoré nie sú záväzné, ale nariadenie na ne koncepčne nadväzuje a na viacerých miestach na ne priamo odkazuje.
- Odporúčanie Komisie (EÚ) 2018/1149 o nezáväzných pokynoch na určovanie oblastí postihnutých konfliktom a vysokorizikových oblastí a iných rizík v dodavateľskom reťazcii podľa nariadenia (EÚ) 2017/821. Tento nezáväný dokument uvádza postup pre určenie vysokorizikovej oblasti a oblasti postihnutej konfliktom, vrátane odkazov na zdroje, ktoré by mal dovozca pri tomto rozhodovaní konzultovať.
Pre určenie vysokorizikovej oblasti a oblasti postihnutej konfliktom je možné využiť aj nezáväzný indikatívny zoznam, který sa pravidelne aktualizuje.
Následné kontroly dovozcov:
Kontroly dovozcov budú prebiehať spätne a zamerajú se na dodržiavanie povinností vyplývajúcích z daného nariadenia. Kontroly budú uskutočňovať colné orgány.
Internetové stránky Európskej komisie týkajúce sa konfliktných minerálov:
https://ec.europa.eu/trade/policy/in-focus/conflict-minerals-regulation/
- https://www.mhsr.sk/uploads/files/UCofjUmk.pdf
- https://www.mhsr.sk/uploads/files/UCofjUmk.pdf
- https://www.mhsr.sk/uploads/files/At1a4dCW.pdf
- https://www.mhsr.sk/uploads/files/wURlqODM.pdf
- https://www.mhsr.sk/uploads/files/E4bMlQYP.pdf
- https://www.mhsr.sk/uploads/files/7x5uRLjr.pdf
CMRT / EMRT dodávateľov – príklady: